28 października br. w Browarach Warszawskich w Warszawie odbyła się debata „Komunikacja w systemie ochrony zdrowia – aspekty biznesowe, społeczne i systemowe”. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowiska akademickiego i naukowego, instytucji rządowych, placówek medycznych oraz mediów, by wspólnie ustalić, dlaczego warto i w jaki sposób planować komunikację w kontekście ochrony zdrowia. Organizatorem debaty było Collegium Humanum oraz Instytut Świadomości.
– Medycyna jest swego rodzaju sztuką, nie można jej nazwać rzemiosłem, to profesja, szczególne powołanie i służba. Uczelnia Collegium Humanum jest mocno zaangażowana w system ochrony zdrowia od samego początku. Nasza uczelnia bardzo mocno współpracuje z instytucjami medycznymi – podkreślił JM Rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki, dr h.c. Rektor zaznaczył, że to w dużej mierze prowadzona przez Collegium Humanum skuteczna komunikacja zapewnia rokrocznie napływ nowych studentów na różnych szczeblach kształcenia oraz kolejne wygrane w prestiżowych rankingach na najlepszą uczelnię w Polsce, a także krajowy i międzynarodowy rozwój.
Prof. Teresa Panas, Dyrektor Instytutu Psychologii i Pedagogiki Collegium Humanum i Prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, podkreśliła, że zróżnicowane komunikaty, dopasowany do odbiorców język pod względem zarówno merytorycznym, jak i stylistycznym, to fundament warsztatu komunikacyjnego, który nie jest przeznaczony jedynie dla dziennikarzy medycznych, a dla wszystkich uczestników procesu komunikacji w ochronie zdrowia.
Debacie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Oddajemy Serce”, autorstwa Dariusza Adama Pańczyka, która powstała we współpracy z fundacją Instytut Świadomości. Zdjęcia przedstawiają lekarzy i zespoły medyczne podczas ratowania życia pacjentów. – W wystawie „Oddajemy Serce” są zdjęcia absolutnie autentyczne, prawdziwe, pokazujące medyków w codziennych dla nich sytuacjach, a tak niezwykłych i widowiskowych dla większości ludzi. Mamy nadzieję, że nasza wystawa przyczyni się do docenienia pracy medyków, bo to oni dbają i na co dzień walczą o ludzkie życie – podkreśliła Ewelina Pańczyk, Prezes fundacji Instytut Świadomości.
W debacie udział wzięli: prof. dr hab. Paweł Czarnecki dr h.c., Rektor Collegium Humanum, prof. Teresa Panas, Dyrektor Instytutu Psychologii i Pedagogiki Collegium Humanum i Prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Ewelina Pańczyk, Prezes fundacji Instytut Świadomości, Grzegorz Błażewicz, Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, prof. Mirosław Wysocki, członek Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, prof. Robert Gil, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. Edward Franek, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Łukasz Salwarowski, Redaktor Naczelny Głosu Seniora, Prezes Stowarzyszenia Manko, Jakub Gołąb, Patient Experience Partner oraz dziennikarze red. Anna Kaczmarek reprezentująca Na Temat i red. Artur Wolski z Polskiego Radia.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Głos Seniora i Pacjent w Centrum.